Кому належить видобуток титану на Житомирщині

Виявляється, що для видобутку руди титану на території Житомирської області видали сім спецдозволів. Але належать вони лише чотирьом товариствам. Про це «Вголос.zt» повідомив виконувач обов’язків голови Державної служби геології та надр України Микола Бояркін. «Вголос.zt» спробував з’ясувати, хто ж стоїть за цим видобутком. До уваги брали лише легальні копальні.

До 2032 року має спецдозвіл видобувати руду титану у Хорошівському районі ТОВ “Межиріченський гірничо-збагачувальний комбінат”. Відповідно до єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, товариство належить кіпрській копанії “ДІАГО ЕНТЕРПРАЙЗЕЗ ЛІМІТЕД” та олігарху Дмитру Фірташу. Також у засновниках ТОВ “Мотронівський гірничо-збагачувальний комбінат”, власниками якого є Фірташ та дві компанії, також зареєстровані на Кіпрі.

Торік спецдозвіл на видобуток руди титану терміном на 20 років отримало  Державне підприємство “Об’єднана гірничо-хімічна компанія”. Мова йде про Межирічне родовище, яке раніше належало ПрАТ «Кримський титан» Дмитра Фірташа. Саме це родовище було основним джерелом титанової сировини для його заводів. Але два роки тому “Об’єднана гірничо-хімічна компанія” отримала оперативний контроль над Іршанським і Вільногірським комбінатами і держпідприємство очолив Руслан Журило. У ЗМІ його називають людиною олігарха – Ігоря Коломойського. Проте сам Журило цей зв’язок заперечує. До слова, розмір статутного капіталу ДП «Об’єднана гірничо-хімічна компанія» – 671 млн 146 тис. 521 грн.

Одразу чотири спецдозволи на видобуток руди титану на різних ділянках у Хорошівському районі з 2013 року має Товариство з обмеженою відповідальністю “Житомирбуррозвідка”. Незважаючи на «локальну» назву і «прописку» на Житомирщині, серед засновників «Житомирбуррозвідки» немає жодного житомирянина чи жителя області. Товариство зареєстроване у селищі Новій Боровій цього ж району і є дочірнім підприємством Національної акціонерної компанії «Надра України». Відповідно до єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, у його співзасновниках й Товариство з обмеженою відповідальністю “Будівельна компанія “Трансінвестпроект”. Останнє зареєстроване у Борисполі Київської області, а серед його засновників бізнесмен із міста Дніпра Тарас Ключка, чеське підприємство “ВІСТ МАРКЕТ С.Р.О.” та громадянин Чеської Республіки Їрі Горацек, львівська виробничо-комерційна фірма “КАРТЕЛЬ-ЛЮКС” та її засновники-львів’яни Андрій Завербний та Назарій Галянтий.  Останній відомий тим, що його ТОВ «Т.П.П.» претендувало на видобуток бурштину у Волинській області.

До 2032 року має право видобувати руди титану біля сіл Шершні та Мелені Коростенського району Товариство з обмеженою відповідальністю “Укрільменіт”. Заснувала товариство компанія з обмеженою відповідальністю «Веньюпоінт Трейдінг Лімітед», яка зареєстрована на Кіпрі. Крім того, відповідно до єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, у засновниках й ТОВ “Індустріалізація”. Власники останньої та ж сама кіпрська фірма «Веньюпоінт Трейдінг Лімітед», громадянин Швейцарії Джозеф Шпрехер та житель Донецька – Володимир Новокшонов. Відомо, що у 2006-2012 роках донеччанин очолював наглядову раду Овруцького гірничо-збагачувального комбінату “Кварцит”. У 2012 році він створив ТОВ Геоніка-Україна, яке стало співзасновником кількох компаній, пов’язаних з видобутком корисних копалин у Донецькій області. Серед співзасновників цих фірм виступає й Національна акціонерна компанія «Надра України». ЗМІ Новокшонова пов’язують із екс-нардепом від Партії регіонів Сергієм Момотом.

Нагадаємо, державні підприємства майже не залучені до сфери користування надрами в Житомирській області. Цією надприбутковою справою у більшості випадків займаються приватні компанії, за якими стоять публічні особи. Для видобутку піску на території Житомирської області видано 12 спецдозволів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *