По кресленнях ХІІ століття у Радомишлі відновили технологію виготовлення паперу (ФОТО)

Колись Радомишльська папірня виготовляла папір для потреб друкарні Києво-Печерської лаври. Відомі папірні в Острозі та Львові, які також готували сировину, тільки  для католицьких друкарень. Отож, заснування папірні біля Радомишля, фактично дало початок книгодрукуванню у Центральній Україні.

Шопен Фото-176

Технологію приготування відновили у 2012 році. Рецепт той самий, який ще у ХІІ столітті привезли німецькі майстри. Використовували льон, кропиву, коноплю, лушпиння цибулі та часнику разом з білою глиною.

Виготовляли папір монахи, а сьогодні – юнаки-екскурсоводи, переодягнені в акторський монаший одяг тих часів.

Шопен Фото-167

Технологію відновлювали по гравюрах і кресленнях ХІІ століття. Відтворили майже повністю. У рецепті нового паперу – є дві зміни. Не використовують коноплі, а замість білої глини додають виробничу крейду.

Папір з Радомишля відзначався своєю міцністю, однак, був сіруватий на колір і через три роки жовтів. З додаванням крейди, він залишається білим на довгі роки. Використання лушпиння цибулі та часнику застосовується для захисту паперу від комах.

Сировину льону та кропиви заливають водою на кілька тижнів, потім перетирають на волокна, уварюють – виходить біла густа маса. Густина раніше залежала від того, з якою метою застосовуватиметься папір, – для друку чи письма.

папирня (3 из 12)

Потім, за допомогою спеціальної рамки із сіточкою, необхідно зачерпнути волокнисту масу. Другою рамкою надати листку форми.

папирня (2 из 12)

Далі, мокрий аркуш викладають на сукно, накривають ще одним і відправляють під прес.

папирня (6 из 12)

Потім листки вивішують, як білизну, на мотузку для висихання.

Шопен Фото-340

Шопен Фото-341

папирня (9 из 12)

Шопен Фото-333

Згодом, знову під прес, щоб «випрасувати».

папирня (5 из 12)

Папір маркувався філігранням – «водним знаком». Для кожної друкарні – свій. Зображення знаку наносили на сітку рамки у вигляді випуклого малюнку. Прозорість досягали завдяки зміні товщини паперу.

Шопен Фото-352

У Радомишльській папірні можна на виготовлений лист нанести друк.

Шопен Фото-350

Як і колись, тут використовують технологію високого друку. Літери виковані з металу, викладають в дзеркальному відображенні.

Шопен Фото-344

Фарба теж натуральна – на основі смоли.

Шопен Фото-345

Шопен Фото-346

папирня (12 из 12)

Нагадаємо, у “Замку-музеї Радомисль” 11-12 червня відбувся благодійний фестиваль музики Шопена.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *