Радіація: де в області ростуть «найзабрудненіші» радіоцезієм гриби та ягоди, – результати досліджень

В Житомирській області на першому місці по забрудненості радіоцезієм знаходяться гриби. Високою залишається забрудненість лісових ягід. М’ясо з перевищенням вмісту радіонуклідів зареєстровано в 13,9% із 101 досліджених проб. Про це повідомили у ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України».

«Протягом року працівники підрозділів обласного лабораторного центру в постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи районах дослідили 2 тис. 694 проби харчових продуктів на вміст радіоцезію – 137. Перевищення допустимих рівнів вмісту радіоцезію встановили в 123 пробах, що становить 4,6%. За результатами радіомоніторингу продуктів харчування можна зробити висновки, що найбільш забрудненими харчовими продуктами є дари лісу і м’ясо дичини», – йдеться у повідомленні.

На першому місці по забрудненості радіоцезієм знаходяться гриби. Відсоток перевищення по дикорослим грибам становить 36,3%. Зокрема, в Народицькому районі – 74,1%, в Олевському – 57,1%, в Коростенькому – 35,4%, в Малинському районі – 25%, в Новоград-Волинському- 25%.

Високою залишається забрудненість лісових ягід. По області відсоток перевищень за 2017 рік склав 8,1%. Зокрема, в Коростенському та Олевському районах по 28,6% від досліджених проб, по Овруцькому району – 9,1%.

М’ясо з перевищенням вмісту радіонуклідів зареєстровано в 13,9% із 101досліджених проб. По Овруцькому району перевищення становить 30,8%, у Малинському районі 14,1%.

Перевищення по молоку зареєстровані в 2,7% досліджених проб (із 297 ) по області. Зокрема, у районах: Овруцький – 12,5%, Олевський – 5,6%.

Перевищення по лікарській сировині зареєстровані в 17,6% від досліджених проб.

«Ще років десять назад майже у всіх досліджених продуктах, рослинного та тваринного походження з північних районів нашої області ми знаходили радіоактивний цезій – 137. У теперішній час можемо констатувати, що за результатами досліджень харчових продуктів, перевищення вмісту цезію – 137 не виявляються в овочах та зернових, рибі місцевого вилову. Це свідчить про те, що процес очищення грунтів, хоча і повільно, але проходить. Проте з дарами лісу, в тому числі і дичиною, необхідно бути як завжди обережними», – додали у центрі.

Внутрішнє опромінення людей області за рахунок дикорослих грибів та ягід є достатньо вагомим. Адже у цих районах Полісся вживання грибів та ягід є традиційним.

«В зв’язку з вищевикладеним, рекомендуємо жителям області, особливо районів, що постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, перед вживанням перевірити зібрані дари лісу, а також вирощені в підсобних господарствах овочі та фрукти на вміст цезію – 137 в лабораторіях ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України», які є в кожному райцентрі та впевнитись, що ця продукція не нанесе шкоди здоров’ю», – підсумували у обласному лабораторному центрі.

Нагадаємо,  концентрація шкідливих речовин у повітрі Житомира перевищує норму. найвищий рівень радіоактивного забруднення атмосферного повітря зафіксований у Коростенському районі. Найнижчий рівень природного гамма-фону – у Новоград-Волинському районі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *