У Житомирі відбувся фестиваль мистецтв «Пісенний Спас»

Феєричним Гала-концертом на вулиці Михайлівській відгримів ювілейний V фестиваль мистецтв «Пісенний Спас» імені Володимира Шинкарука, подарувавши Житомиру відчуття свята, родинного тепла і багато приємних несподіванок. Саме таким зробила фестиваль його натхненниця, народна артистка Ірина Шинкарук, яка взяла на себе роль головного організатора, Голови журі, ведучої та хедлайнера фестивалю.

Фестиваль відбувся уже вп’яте і цього разу тривав 5 днів: з 15 по 19 серпня. Участь у ньому взяли біля 50 молодих виконавців та близько 40 зіркових гостей. Також біля сотні виконавців виступили на фестивальній сцені в рамках різножанрового Мистецького марафону.

Сюрпризи фестивалю «Пісенний Спас-2019»

Сюрпризів справді було багато. Популярний дует «The ВЙО» на Гала-концерті потішив своїми хітами «Ганджа» та «Мануна», а соліст гурту Мирослав Кувалдін запалив усіх гуцульськими мелодіями, неповторним гумором та несподіваним іміджем, презентувавши свій новий проект «Jonych». Олександр Воєвуцький та гурт AVIATOR презентували сольні програми, а соліст гурту Дмитро Тодорюк на Літературній алеї дебютував як автор і постановник оригінальної вуличної імпрези «Сказання про Володимира та його спадок». Побачили Житомиряни на фестивальній сцені і своїх улюбленців: Анатолія Говорадла, Аллу Попову, Анжеліку Рудницьку, Артема Кодратюка та ін.

Ще одним сюрпризом став виступ молодого італійського співака Альфонсо Олівера, який уже рік живе в Україні, вчить українську мову і перекладає та переспівує італійською українські хіти та народні пісні. Особливо йому подобається творчість Андрія Кузьменка та «Океану Ельзи», пісні яких, завдяки Альфонсо, який працює на радіостанції, зазвучали і в Італії. Про «Пісенний Спас» він дізнався з інтернету і одразу ж зв’язався з організаторами.

Значення фестивалю

Усі – і учасники фестивалю, і гості, і члени журі, відзначали, що за п’ять років існування «Пісенний Спас» став справжнім культурним явищем у музичному житті України та отримав визнання за її межами. Доброю традицією стала участь у фестивалі білоруських виконавців, другий рік поспіль до популяризації фестивалю долучаються італійці, про фестиваль знають у Франції, Болгарії, Словенії, Грузії та інших країнах.

Але незмінним лишаються традиції родинного єднання та спадковості поколінь, які лежать в основі фестивалю. «Є базові людські цінності – любов, вдячність і спадковість. Усе це – про «Пісенний Спас». Я за це літо побувала на десятках фестивалів, але «Пісенний Спас», де на одній сцені єднаються і представники покоління Володимира Шинкарука, і наше з Іриною покоління, і зовсім молоді виконавці, – він особливий. Ми – одна сім’я, тут випадкових людей немає», – зазначила багаторічний член журі фестивалю, співачка і ведуча Анжеліка Рудницька.  

«До тата на день народження завжди збиралося багато друзів, і коли його не стало, першим спонтанним бажанням було зібрати друзів на фестиваль його пам’яті. Але п’ять років тому ми не могли й уявити тих масштабів, до яких нині виріс «Пісенний Спас», поєднуючи на одній сцені відомих зірок і молодих виконавців. Думаю, тато був би задоволений, бо й сам був організатором не одного фестивалю і завжди тішився, коли давав дорогу молодим. Я вдячна усім, хто пам’ятає тата, хто цінує його творчість, хто усі ці п’ять років підтримує нас, хто чекає 19 серпня, щоб приїхати до Житомира, який за ці роки справді став епіцентром святкування Спаса», – говорить президент фестивалю «Пісенний Спас» Ірина Шинкарук.

Переможці фестивалю

Але всіх цікавило, хто стане переможцем конкурсної частини «Пісенного Спаса». Адже одним із головних завдань фестивалю є відкриття нових імен. Саме для цього існує уже чотири роки фестивальний конкурс, який нині має чотири номінації: конферанс, естрадна пісня, авторська пісня та фольк.  

Тут теж були свої «повороти долі». Артем Неждан із Чернігова уже втретє брав участь у «Пісенному Спасі». І досвід фестивалю пішов на користь – Артем таки цього року взяв першу премію.

У виконавця авторської пісні з Демократичної Республіки Конго, молодого репера Мокуби Ізізі Генока на фестивалі утворилася своя група підтримки, які супроводжували співака на його виступах і щиро вболівала, чуючи пісні рідною мовою. Усі вони – студенти житомирських вишів. Рішенням журі Мокуба отримав Другу премію у своєму жанрі.

А володарем Гран-прі фестивалю стала молода яскрава співачка з Калуша Христина Дутчак.  

А це – весь список переможців конкурсу V фестивалю мистецтв «Пісенний Спас» імені Володимира Шинкарука:

місце учасник звідки
Гран-прі
Христина Дутчак М. Калуш Івано-Франківської обл.
Конферансьє
1 Артем Неждан Чернігів
2 Не присуджувалося
3 Варшавер Михайло Київ
Виконавець естрадної пісні
1 САША (Аляксандра Кязумова) Мінськ, Білорусь
2 Альона Лук’янчук Житомир
2 Максим Савчук Хмельницький
3 Дмитро Мельник Житомир
Виконавець авторської пісні
1 Гурт «Десь там» Київ
2 Мокуба Ізізі Генок Демократична Республіка Конго
3 Гурт «FoFan» Житомир
Фольк
1 Олександра Стецюк Київ
2 Мальвіна Мітєва Ізмаїл

Мистецька частина фестивалю

І, звичайно ж, не можна оминути увагою мистецьку частину фестивалю, без якої він втратив би свій шарм та розмаїття. Це і фестивальний ярмарок, на якому можна було побачити вироби провідних майстрів народної творчості з різних куточків України. І традиція читання віршів Володимира Шинкарука та участі в мистецькій частині фестивалю сучасних поетів.

І Мистецький марафон, у якому за три дні взяли участь понад сотня виконавців та гуртів: від дитячих колективів, до аматорів народної пісні, танців, розмовного жанру тощо. Свою творчість житомирянам дарували представники з Вінниці, Овруча, Олевська, Черняхова, Малина, Городища, Тетерівки, Сінгурів, Кодні та Станишівської ОТГ.

«Вони всі чекали рік, щоб виступити в рамках фестивалю, бо це вже стало доброю традицією. І це жарове розмаїття ще раз підкреслює, якою багатою є наша культура і скільки у нас є талановитих виконавців. Хто зна, можливо ті діти, які сьогодні виступали в Мистецькому марафоні, за кілька років вийдуть на цю сцену в рамках конкурсної програми. Це теж наша спадковість поколінь», – зазначила координатор Мистецького марафону Ірина Єфімова. 

Довідково: Міжнародний фестиваль мистецтв «Пісенний Спас» імені Володимира Шинкарука був заснований у 2015 році в пам’ять про відомого педагога, поета, перекладача, барда і конферансьє, якого не стало у грудні 2014 року. Припадає він на найближчі до свята Спаса вихідні дні, оскільки Володимир Шинкарук народився саме 19 серпня.  У фестивалі в різні роки брали участь співаки з Білорусі, Молдови, Грузії, Франції, Італії. Президентом у головою журі фестивалю є донька Володимира Шинкарука, народна артистка України Ірина Шинкарук.

Нагадаємо, у Житомирі розпочався міжнародний фестиваль «Пісенний Спас».Талановиті діти Житомирщини взяли участь у Мистецькому марафоні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *