Значна частина житомирян не знають, що мають право на субсидію

Значна частина житомирян не знають про те, що мають право на субсидію і щомісячно втрачають великі кошти. Хоча нова система субсидування значно відрізняється від старої: зараз на субсидію документи можуть подавати всі громадяни майже без обмежень. Про основні нюанси докладніше розпитуємо помічника-консульнта депутата міської ради Любові Цимбалюк Романа Кравецького, який вже тривалий час консультує житомирян в оформленні субсидії.

– Романе Володимировичу, хто має право на отримання субсидії?

Постановами Кабміну внесено ряд суттєвих змін, які спрощують і пришвидшують призначення субсидій. Тепер субсидію призначають одній людині із зареєстрованих у житловому приміщенні незалежно від того, чи відкриті на неї особові рахунки з оплати житлово-комунальних послуг, чи ні. Право на отримання субсидії відтепер мають й особи, які мешкають у житловому приміщенні за договором оренди. Тобто, якщо людина знімає квартиру, то може отримати субсидію.

– Як розрахувати розмір субсидії та на які послуги вона поширюється?

Розрахунок розміру субсидії відбувається у кожному випадку індивідуально. Все залежить від середньомісячного сукупного доходу сім’ї, кількості осіб у домогосподарстві і розміру плати за житлово-комунальні послуги у межах норм. Причому розмір щомісячного платежу для сім’ї залежить від доходу на одну особу на місяць.

Для того, щоб розрахувати розмір обов’язкового платежу, потрібно визначити середньомісячний сукупний дохід сім’ї за попередній календарний рік або три місяці перед місяцем звернення (для пенсіонерів за останній місяць перед місяцем звернення). Щоб визначити дохід на одну особу, потрібно поділити середньомісячний сукупний дохід на кількість членів домогосподарства. Отриманий результат поділити на розмір прожиткового мінімуму (з 1 січня 2015 року – 1176 грн., з 1 вересня 2015 року – 1330 грн.). Отриману суму поділити на два, а потім помножити на 15%, і таким чином визначити відсоток обов’язкової плати за житлово-комунальні послуги.

Наприклад, якщо дохід на одну особу в місяць становить 500 грн, то розмір щомісячного платежу для сім’ї з двох осіб буде 31 грн. 90 коп. Всю іншу суму «покриватиме» держава. Субсидія поширюється на всі послуги, що надаються, окрім телефонного зв’язку.

Таблицю розмірів оплати житлово-комунальних послуг осіб, які стали учасниками Програми субсидій можна переглянути тут.

– Субсидію можуть отримати забезпечені люди?

Так, можуть. Найбільший розмір субсидії, зокрема, у Житомирі становить 6 600 грн. Наприклад, навіть, при доході 5000 грн на одну особу, обов’язкова плата для сім’ї із п’яти осіб буде становити 7971 грн. 90 коп. Вище цієї суми сплачує держава.

IMG_3559

А якщо людина «прописана» у квартирі, але не проживає там?

Це вже нестандартна ситуація. Якщо в квартирі чи будинку зареєстровані кілька людей, але не всі в ньому фактично проживають, то субсидію можна оформити, враховуючи дохід тільки тих, хто дійсно там мешкає. При прийнятті рішень у таких випадках враховується наявність документів, що підтверджують тимчасову відсутність осіб з числа зареєстрованих. Таку довідку може видати роботодавець, підтверджуючи факт роботи і проживання не за місцем реєстрації. Крім того, субсидію можуть призначати у випадку відсутності підтверджуючих документів. Для цього потрібен акт обстеження соціального інспектора, де вказано, що член сім’ї зареєстрований, але фактично не проживає за даною адресою. Тоді його для розрахунку субсидії не включають. Така новація дозволяє отримати субсидію, наприклад, пенсіонерці, яка зареєстрована у квартирі разом із дітьми, але вони працюють та живуть закордоном.

При цьому звертаю увагу, що до сукупного доходу при розрахунку субсидії не враховується й грошове   забезпечення військовослужбовців,  осіб  рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичних операціях. Крім того, для призначення субсидії не враховуються доходи від роботи в виборчих комісіях.

– Як бути людині, яка взагалі не працює? Вона може отримати субсидію?

– У спрощеному механізмі оформлення субсидії людина не повинна бути обов’язково працевлаштованою чи перебувати на обліку в центрі зайнятості. Так, при розрахунку дохід такого члена сім’ї приймають на рівні прожиткового мінімуму. До 1 вересня 2014 року ця сума становила 1218 грн, а після цієї дати – 1378 грн.

IMG_3562

– Які документи потрібні і куди звертатися для призначення допомоги?

– До органу соціального захисту населення потрібно подавати лише заяву та декларацію. Всі додаткові документи органу соціального захисту населення надають Пенсійний фонд, Державна фіскальна служба та ін.

Жителям Богунського району потрібно звертатися в управління праці і соціального захисту населення Богунської районної ради, а житомирянам з Корольовського району міста – у Корольовську райраду. На місцях працюють консультанти, які допомагають з оформленням необхідних паперів.

– Як довго чекати на субсидію з часу подачі документів?

– На даний час черги для оформлення субсидій значні, адже мільйони людей в Україні отримують субсидію. І хоча відповідно до законодавства, субсидія має призначатися у десятиденний термін, цього не завжди дотримуються.

Шановні читачі, усі запитання стосовно оформлення субсидій можна поставити Роману Кравецькому у коментарях до матеріалу.

фото: Юліана Паранько

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *