Робота вогнеборця без прикрас: житомирські рятувальники розповіли про свої будні

Рятувальник – це одна з найбільш небезпечних, відповідальних та важливих професій. ЇЇ обирають лише сміливі люди, які здатні пожертвувати своїм життям заради інших. З такими героями – наша сьогоднішня розмова.

Побували кореспонденти «Вголос.zt» в одній із самих давніх пожежних частин міста, яка була заснована у 1895 році. Наразі їй 122 роки. Спілкувалися з другим караулом другої пожежної рятувальної частини.

Служба

Хлопці кажуть, що пішли працювати за покликом серця. Не кожен тут зможе витримати – необхідно любити свою роботу.

«Пішов по стопам родичів. Вони теж працювали у цій частині ще на початку 80-х років. Було покликання – рятувати людей. У цій частині несу службу уже 17 років. Мій перший виїзд на пожежу був за адресою Бориса Тена. Там горіло горище. Було важко, страшно, але потім втягнувся в цю роботу. Тепер, як їду на пожежу, то вже не хвилююся», – розповів командир відділення другої пожежної рятувальної частини міста Житомира Управління ДСНС України у Житомирській області Михайло Нарубалюк.

Заробітна плата

Заробітна плата у рятувальників не дуже велика. Була донедавна 3 тис. грн у місяць, а нещодавно підняли до 5 тис. грн. Іноді отримують і премії, але таке буває рідко.

«З приводу заробітної плати – не секрет. Останнього разу отримав 5 тис. 980 грн. Якщо заслуговуєш, то дають і премії», – додав командир відділення.

Напарники

Що стосується напарників, то вони у хлопців незмінні: заступають на чергування разом, на пожежі виїжджають теж разом.  

«У нас караули постійні, ми маємо свій незмінний склад, працюємо “сутки” через троє. Хлопців знаю уже більше 15 років», – каже старший пожежний Василь Герасимчук.

Форма

Хлопці кажуть, що форма, яку для них виготовляють у Житомирі, не дуже якісна. Проте нещодавно вони отримали одяг австрійського виробника. Складається “бойова” форма, у якій пожежник виїжджає на пожежу, зі штанів, куртки, каски та паска з карабіном. Все це важить понад  25 кг.

«Форма за якістю не дуже… Вона могла б бути і кращою. Виробник наш – житомирський. Нещодавно ми отримали бойовий одяг, в якому виїжджаємо на пожежу, виготовлений в Австрії, там і якість краща за нашу. В ній зручніше працювати і не боїшся лізти осередок вогню», – зізнається Михайло Нарубалюк.

Автомобілі

У гаражі другої пожежної рятувальної частини Житомира є три автомобілі, які допомагають у роботі працівникам. Найстаріший із них 1991 року – пожежна автоцистерна АЦ-40(131)-137А. Не дивлячись на те, що автомобілю вже 26 років, він є дуже важливим, адже має підвищену прохідність, особливо допомагає взимку по засніженим дорогам проїжджати до місць пожежі у селах. АЦ-40 вміщує майже 2,5 т води й 150 л піноутворювача для створення повітряно-механічної піни.

Піноутворювач використовують для гасіння легкозаймистих та горючих речовин. Наприклад, бензину, дизпалива, спирту та інше.

Автомобіль – КамАЗ – перевозить 4 т води й 400 л піноутворювача. Крім того, він досить економний, бо витрачає практично в два рази менше палива, ніж АЦ-40.

І третій автомобіль-АППД-2 (автомобіль першої пожежної допомоги) вміщує 1 т води та 50 л піноутворювача. У комплекті йде портативна пінозмішувальна система, яка використовується для гасіння автомобілів та невеликих об’єктів.

Спецзасоби

Рятувальники у своїй роботі використовують пожежне спорядження, яке їм допомагає рятувати людей .

«У роботі допомагає пожежне спорядження. До нього входить рукав, ствол, лом легкий, якщо необхідно, мотузка, засоби зв’язку, апарат, жорстка сцепка та засоби гасіння пожежі », – розповів пожежний Богдан Ползун.

Чергування

На чергування пожежники заступають цілодобово. Хлопці мають відповідний розклад. Але за умови, що немає викликів. Якщо щось трапилося, вони все кидають та їдуть на виклик. Після цього рятувальники мають три дня вихідних.

«На чергування щодоби з 8:00 до 8:00 заступає черговий караул у складі двох відділень. Караул складається з 12 чоловік, серед яких – диспетчер, два водії, два командири відділень, двоє старших пожежних та інші вогнеборці. Мінімальна кількість людей в машині – чотири чоловіки:  водій та троє пожежних», – розповів начальник другої пожежної рятувальної частини Володимир Бобер.

Дівчата

У другій пожежній рятувальній частині міста Житомира служать 56 працівників. З них  три дівчини. Працюють вони лише диспетчерами. У частині кажуть, що робота занадто важка для жінок.

«У нас мало дівчат. Вони працюють виключно диспетчерами. На гасіння пожеж дівчата не залучаються, тому що це складна і важка робота з ризиком для життя», – додав Володимир Бобер.

Виклики

При виникненні пожежі сигнал поступає в диспетчерську службу, а оператор визначає, яка пожежна частина знаходиться ближче до місця випадку, до якої категорії складності відноситься пожежа. Залежно від складності та характеру події визначають, який автомобіль їде на виклик. На збір і виїзд у рятівників є 45 секунд.

«Всі виклики по лінії “101” надходять в оперативно-кординаційний центр. Вони записують адресу, що горить і направляють підрозділ, який обслуговує цей район. Кількість викликів за чергування різна: буває два, сім, а буває і взагалі немає», – розповів Володимир Бобер.

Навчання

Рятувальники постійно навчаються. Навіть, під час чергування. Власне, і вдень, і вночі.

«Вдень проводяться тактичні навчання на об’єктах в районі частини. Також є нічні навчання. Їх ми проводимо з 23:00. Раз на місяць ми також виїжджаємо на заняття, де збираються усі частини міста. Також у нас є свій розклад занять. Це теоретична, практична та фізична підготовка», – розповів заступник начальника другої пожежно-рятувальної частини Андрій Олійник.

До слова, пожежників навчають у Черкасах, Львові та Харкові.

Нагадаємо, що нещодавно ми розповідали про напарників, зарплату та роботу патрульних поліцейських.

Автор фото: Анастасія ЗАЛУЖНА.

Автор матеріалу: Юлія РАДЬКО.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *