Якщо твій помічник – чотирилапий: про те, як у Житомирі навчають поліцейських-кінологів. ЛОНГРІД

Про те, як дресирують службових собак і як стати професійним кінологом – кореспонденту «Вголос.zt» розповіли у Житомирському навчальному центрі підготовки поліцейських. До слова, цей заклад єдиний в Україні, який здійснює підготовку поліцейських-кінологів.

ЩОБ СТАТИ КІНОЛОГОМ

У центрі підготовки поліцейських навчання кінологів триває півроку. Два місяці – теорія і загальноправова підготовка, а далі – практика на дресирувальних майданчиках. Тут майбутні кінологи освоюють загальний курс дресирування, розшук людей по запаховому сліду, практику дресирування службових собак із пошуку вибухівки, зброї та наркотичних речовин, затримання злочинців.  Торік навчання завершили понад 50 поліцейських-кінологів. Нині у центрі навчається 33 слухача.

ДІВЧАТА-КІНОЛОГИ

Якщо раніше була поширена думка, що кінологами можуть бути у більшості чоловіки, то сьогодні з кожним роком все більше дівчат проходять конкурс на посаду інспектора-кінолога. Вони працюють на рівні з чоловіками.

«Дівчата-кінологи такі ж вимогливі до тварин, як і чоловіки, а ще вони витривалі. Хочеться відзначити трьох наших здібних дівчат, які уже під час навчання проявляють наполегливість у роботі зі службовою собакою. Це Тетяна Хмелінська з Миколаївської області, Марина Лупандіна та Марія Кролевецька з Харкова. Після закінчення навчання вони повернуться до місць постійного несення служби та розпочнуть свою безпосередню роботу у териториальних підрозділах поліції», – розказав начальник циклу кінології майор поліції Сергій Бугайов.

КІНОЛОГ ПОВИНЕН ЗНАТИ ОСНОВИ ВЕТЕРИНАРІЇ

Собаки також страждають від хвороб та нещасних випадків, тож кінологи проходять спеціальний курс ветеринарії, де їх навчають надавати першу допомогу тварині, розумітися на «собачих» хворобах, харчуванні, профілактиці деяких захворювань.

Обов’язковою умовою перед проведенням навчань є ветеринарний огляд службових собак. Спеціаліст звертає увагу на загальний та клінічний стан тварини. До дресирування допускаються службові собаки лише з відповідно заповненими паспортами.

«Під час дресирування собаки часто хворіють кон’юнктивітом очей. Трапляються і механічні травми, укуси, удари. Навчаємо наших слухачів, як проводити профілактику захворювань, як надавати невідкладну допомогу при травмах, ранах. Кожен кінолог повинен вміти робити ін’єкції, обробити рану, закапати очі чи дати пігулку собаці. Тільки клінічно здорові тварини можуть адекватно реагувати на накази і виконувати завдання», – розповіла  старший викладач циклу кінології, старший лейтенант поліції Надія Антонюк.

ЛЮБОВ, ТУРБОТА ТА СМАЧНИЙ КОРМ

Якщо собака боятиметься господаря, то у тварини можуть відбуватися спалахи агресії, тому в основі дресирування лежать заохочення смачненьким і турбота.

«Ми з Еммою познайомилися у Житомирі. Вона була чужою собакою, відлюдьком, ображеною на свого попереднього господаря, який її продавав. До неї боялися підходити. Тварина була нервова та спочатку не йшла на контакт. Впродовж двох місяців я могла її лише годувати. Пізніше почала брати на прогулянки. Так поступово приручала. Любов, турбота  та смачний корм поступово дали свій результат»,розповіла про свою підопічну слухачка навчального центру рядова поліції Марія Кролевецька.

ДЛЯ ПОШУКУ ВИБУХІВКИ ОБИРАЮТЬ СПОКІЙНИХ СОБАК

Для службової кінології здебільшого виховують та спеціально навчають представників більш витривалих порід – німецька та бельгійська вівчарки, лабрадор. Рідше – ротвейлер, східноєвропейська вівчарка. Кожен собака має свою спеціалізацію: розшук людей, вибухівки, зброї, наркотичних речовин або затримання правопорушників.

«Для пошуку вибухових речовин обирають за характером спокійних собак, щоб вони, при виявленні знахідки, не спровокували вибух. Енергійних – дресирують за розшуковим напрямком, використовують у слідовій роботі, затриманні та вартуванні правопорушника», – розповіла старший викладач Надія Антонюк.

Від здібностей і темпераменту волохатого помічника поліцейського залежить його майбутнє місце роботи. Собаки проходять спеціальне тестування, щоб зрозуміти у якому напрямку організовувати їхню службу. Крім того, для кожного чотирилапого індивідуально підбирають методи дресирування.

«Собаки проходять спеціальне тестування придатності, щоб визначити, у якому напрямку вони служитимуть. Є таке поняття, як переважаюча реакція собаки. Зокрема, харчова, захисно-оборонна, орієнтовна, пошукова, статева, наслідувальна та інші. З огляду на те, на що краще собака реагує, підбирається метод підготовки. Якщо собака агресивна, то активна гра із нею буде пригнічувати цю агресію. Є собаки, які люблять поїсти, тоді їм за виконане завдання дають їжу. Є метод наслідування – якщо одна собака вміє щось, а інша – ні, то дивиться, що робить інша і  починає розуміти, що від неї хочуть, аби отримати винагороду», – поділився знаннями викладач циклу кінології Володимир Голімбевський.

ЯК ВЧАТЬ СОБАКУ ЗНАЙТИ ЛЮДИНУ «ПО СЛІДАХ»

Рядова поліції Наталія Шевлякова, яка приїхала навчатися у Житомир із Запоріжжя, розповіла як вони із службовим собакою Рамзесом відпрацьовують навичку пошуку по запаховому сліду:

«На пошук людини по її запаховому сліду службових собак першочергово ставлять за допомогою корму або апортирувального предмету. Ми працюємо в парах. Помічник розкладає корм на початковій точці, а далі рухається у напрямку за схемою, визначеною викладачем. По сліду помічник розкладає «вимпела» (це шматки тканини, на зразок загубленої  речі, – прим.авт.). При знаходженні такого «вимпелу» собака сигналізує про це дресирувальнику. На кінцевій точці шляху пса мотивуємо порцією їжі».

НА ВУЛИЦЮ «СОБАК-ПЕНСІОНЕРІВ» НЕ ВИКИДАЮТЬ

Кінологи починають виховувати собак із семи місяців. Коли закінчується курс теорії та починається практика, за кожним із поліцейських закріплюють службового собаку. З того моменту вони беруть на себе відповідальність за харчування, перевезення, утримування, годування, вигул та лікування. З цими ж собаками після навчання поліцейські-кінологи повертаються на службу.

Служити в поліції собака може до восьми років, потім його відправляють на «пенсію». Проте, на вулицю собак-пенсіонерів не викидають, зазвичай їх може забрати будь-хто з охочих. У цьому випадку стороння людина повинна написати заяву, залишити копію паспорта та дати згоду на утримування собаки.

«БЕЗ ДРЕСИРУВАННЯ СОБАК ТЕПЕР НЕ УЯВЛЯЮ СВІЙ ДЕНЬ»

Поліцейські стверджують, що робота із собакою дуже цікава, особливо, якщо бачиш результат.

«Мій  чоловік –  кінолог. Він завжди був у захваті від роботи. Я декілька разів ходила до нього на роботу і мені сподобалося. Тому, як тільки розпочався конкурс – твердо вирішила піти навчатися на поліцейського-кінолога і зараз без дресирування собак не уявляю свій день. Хочеться, зі своїм вихованцем Тайфуном, досягнути ще кращих результатів», – поділилася своїми планами у скорому майбутньому дипломований поліцейський-кінолог Тетяна Хмелінська.

 ТРЕНУВАЛЬНИЙ МАЙДАНЧИК

Для комфорного навчання на базі кінологічного центру облаштовані навчальні аудиторії, душові кімнати та роздягальня. Собаки розміщені у вольєрах. У приміщенні ветеринарного пункту проводиться первинний огляд службових собак.

«Майданчик облаштований смугою перешкод, а також автомобілями, щоб собаки вчилися затримувати порушників у транспортних засобах. Крім того, щоб удосконалити уміння та перевірити готовність йти далі, тренування відбуваються поза межами території кінологічного центру. (кінологічний центр розташований  на околиці Житомира, що досить зручно, – авт.) Зокрема, на залізниці, там найбільше відволікаючих запахів, і якщо собаці важко диференціювати  чи вона відволікається, то далі не може йти», – каже Надія Антонюк.

ВІДПОЧИНОК НЕОБХІДНИЙ КІНОЛОГУ ТА СОБАЦІ

Практичне заняття відпрацьовується попарно, тобто незалежно від кількості слухачів, залучені й два викладачі-куратори.

«Навчання досить насичене. Собак тренують з ранку і до пізнього вечора. Щоб не перевантажувати тварину комбінуємо навчання, відпочинок, спілкування та гру. Важливо, щоб у собаки не випрацювався режим, ніби з 10:00 до 21:00 я працюю, а потім відпочиваю. Бо під час служби такого не буде!», – пояснила старший викладач циклу кінології старший лейтенант поліції Надія Антонюк.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *