Житомир розпочав відзначення 140-річчя Івана Огієнка

Житомир розпочав відзначення 140-річчя Івана Огієнка

У обласному літературному музеї відкрили тематичну виставку.

Житомирська обласна рада оголосила 2022 рік роком Івана Огієнка. 14 січня Огієнку виповнилося би 140 років. Іван Огієнко або митрополит Іларіон — відомий вчений, педагог, державний, громадський, церковний, культурний діяч.

Відкриттям тематичної виставки до року Іларіона долучився і Житомирський обласний літературний музей. Науковці зробили акцент на літературній спадщині відомого земляка. На огляд відвідувачів представлено інформаційні стенди про життя та творчість Івана Огієнка. Справжніми історичними раритетами є книги вченого 1918 року «Українська граматика. Частина перша. Основи українського правопису» та «Граматика української мови О. Павловського 1818 р.».

Цікавою для відвідувачів буде література, передана до музею у 1993 році Канадським Товариством Розбудови України. Зокрема: Митрополит Іларіон «Старець Паїсій Величковський (історична літературно-богословська монографія», 1975 рік; Митрополит Іларіон «Слово про Ігорів похід», пам’ятка української літератури ХІІ століття, 1949 рік; Митрополит Іларіон «Українська культура і наша церква. Ідеологія української православної церкви. Життєпис», 1991 рік, а також підбірка журналів «Віра і культура» за 1950-1960 роки.

Виставку відкрила в. о. Директора музею Світлана Гресь, зачитавши поезію Огієнка «Найбільша перемога», показавши присутнім яким проникливим поетом був Огієнко, його внутрішню силу та духовний світ.

Про Огієнка як члена «Просвіти» розповів голова Житомирського обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім.Т. Шевченка Святослав Васильчук.

«Огієнко невивчена постать, яку ще потрібно досліджувати. Завдячую літературному музею за виставку унікальних матеріалів і документів. Думаю, що вони стануть у нагоді студентам, науковцям та письменникам при вивченні огієнківської спадщини. 2022 рік оголошено роком Івана Огієнка на Житомирщині, буде проведено багато заходів. На базі нашого коледжу засідає комітет з присудження премії імені Івана Огієнка. Прийом документів вже розпочато і триватиме до 15 лютого. Традиційно в березні відбувається засідання комітету з визначенням лавреатів у п’яти номінаціях: література, освіта, наука, мистецтво і громадсько-релігійна діяльність», розповіла Наталія Хом’як, заступниця директора з навчальної роботи Житомирського фахового коледжу культури і мистецтв ім.І.Огієнка.

На відкриття виставки завітали письменники, бібліотекарі, викладачі та студенти. Гості отримали в подарунок книгу Івана Огієнка «Моє життя», випущену літературним музеєм до 120-річчя Огієнка. Після вітальних слів провідна наукова співробітниця Надія Маслова провела гостям екскурсію. З музичним вітанням виступив студент першого курсу Житомирського фахового музичного коледжу ім. С. Косенка Олександр Юзвячик.

Людмила ЛОБАЧОВА, фото автора.

Leave a Comment