Житомирська дієтолог розповіла, які продукти потрібно їсти і як харчуватися в холодну пору року

У сучасному шаленому ритмі життя ми не зважаємо не те, що і коли їмо. А харчування є важливою складовою нашого здоров’я. Як правильно харчуватися, які продукти можна їсти на ніч, у чому криється шкода меду та як потрібно харчуватися в холодну пору року… Про це та інше «Вголос.zt» розповіла житомирська лікар-дієтолог Анастасія Шубенко.

  – Анастасіє, чи є «секрети молодості» у правильному харчуванні?

 – Так, звісно є. Правильне харчування позитивно впливає на обмін речовин, оновлює клітини, виводячи зайву міжклітинну речовину і заповнює цей простір чистою водою, запускається продукція нових здорових клітин – це і є процес омолодження. Тому люди, які починають харчуватися правильно, вже через кілька тижнів виглядають набагато краще.

– Яким повинний бути сніданок? Він обов’язковий?

 – Сніданок є обов’язковим. І він має бути білковий, бо він наш основний «будівельний матеріал». Білки дають нам енергію. Після такого сніданку людина набагато довше не відчуває голоду, ніж після вуглеводного. Також вранці не варто «бити» по підшлунковій кашами, а тим паче солодощами. Слід утриматися від кави з цукеркою, булочки чи печива. Легкі вуглеводи, які є у вівсяних пластівцях та інших подібних продуктах швидкого приготування, мають дуже високий глікемічний індекс. Це означає, що вони швидко всмоктуються в кров у вигляді цукру і різко піднімають вироблення інсуліну, щоб той утилізував цукор. Ви швидко зголоднієте, оскільки інсулін за короткий час впаде нижче норми. Наслідком може бути цукровий діабет.

 – Деякі лікарі рекомендують з’їдати ложку меду вранці та випивати склянку води за годину до прийому їжі – чи справді це важливо?

 – Пити склянку або дві склянки води натщесерце має стати головним правилом кожної людини. Після ночі ми повинні змити водою всі продукти життєдіяльності і запустити організм в роботу правильно. Але жодного меду натщесерце! У ньому є цукор, як я вже казала, вуглеводи вранці не підуть на користь. Мед натщесерце є шкідливим – це доведено і має логічне пояснення.

 – Чи обов’язково їсти щоденно рідку їжу?

 -Воду пити обов’язково, але супи не є необхідними елементами раціону.

 – Яким має бути харчування до і перед заняттями фізкультурою або спортом?

 – Якщо фізичні навантаження вранці, то натщесерце не потрібно їх виконувати. Обов’язково «легенько» поснідати – випити кефір чи йогурт і з’їсти фрукти. Після фізичних вправ вживається білкова їжа, фруктові коктейлі, смузі. Повноцінний прийом їжі можна робити через 1 – 1,5 год.

 – Чи справді фаст-фуд є шкідливим?

 – Фаст-фуд – це не їжа, це – отрута. Так, він смачний, але глютамат, який у ньому міститься, викликає звикання і знищує здорові клітини. Щодо того – їсти чи не їсти дану «їжу», кожен робить свій вибір. Якщо дуже рідко, то можна, але краще утриматися.

 – Від яких продуктів краще відмовитися, а які є корисними?

 – Як я вже казала, це фаст-фуд, також до списку шкідливих продуктів входить свинина – «брудне» м’ясо. Крім того, надмірне вживання шоколаду може призвести до швидкого старіння. Солодощі – це повільні вбивці, вони непотрібні людини. Корисними є вуглеводи, які містяться у фруктах, також необхідно вживати овочі, біле м’ясо, рибу, кисломолочні продукти, воду.

 – Їсти на ніч – це шкідлива звичка?

 – Так, шкідлива. Позбуватися її обов’язково потрібно, але це не так просто, тому існує список продуктів, які можна їсти навіть перед сном, щоб «приспати» відчуття голоду та не нашкодити здоров’ю. До них належить кефір, каші без використання жирного молока і цукру, горіхи, куряча грудка, індичка, хумус, низькокалорійний сир, печені яблука.

 – Який раціон має бути восени та як підтримувати відмінний імунітет в холодну пору року?

 – Осінь – холодна пора року і всі хочуть їсти ще більше, оскільки падає температура, ми мерзнемо. Організм посилає сигнал в мозок, той дає підказку нам – поїсти, адже в процесі перетравлення їжі підвищується температура тіла і нам тепліше. Тому, їжте не більше і не частіше, а тепліше… Тобто теплі страви, супи, пийте звичайну воду, але теплу, і ви відчуєте, що хочете не їсти, а лише зігрітися.

 – Скільки калорій в день потрібно середньостатистичній людині і як визначити самотужки, яку кількість калорій ви спожили?

 – Це залежить від кількох факторів. Наприклад, спортсмени витрачають набагато більше енергії, тому добова потреба у калоріях буде набагато більшою, ніж у пересічної людини. Також це стосується вагітних. Якщо ж говорити про вік, то тут також існують певні правила, але стандартом для звичайної дорослої людини є: 1600-2000 кКл – жінки і 2000-2500 кКл – чоловіки.  Самостійно визначити скільки калорій ви спожили буде дещо складно. Для цього потрібно озброїтися таблицями з калорійністю всіх тих продуктів, які ви з’їли за день, і порахувати по грамах кожну порцію їжі, враховуючи перекуси. Можу з упевненістю сказати, що цим займатиметься дуже незначний відсоток людей.

Аліна Гаркава для «Вголос.zt».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *