Генерали, байкарі, поети: чому хочуть перейменувати провулки та вулиці Житомира?

Житомирська міська рада ініціювала перейменування ще 5 вулиць та провулків Житомира. Чому їх перейменовують та що криється за новими назвами — розкриваємо у власному дослідженні «Вголос.Zt».

Вулиця Багратіонівська названа на честь російського генерала Петра Багратіона, уродженця Дагестана. Він був полководцем у війні з Наполеоном і жодного відношення до України і тим пак Житомира не має. Замість неї пропонується вулиця Гетьмана Конашевича-Сагайдачного, який у 1618 році брав участь у поході на москву. Другий варіант назви — князів Сангушків. Брати Дмитро та Роман Сангушко були старостами Житомирського замку у 16 столітті.

Провулок Безименського — один із небагатьох, який названий за часів радянської влади іменем людини, пов’язаної з Житомиром. Поет Олександр Безименський народився у Житомирі, був членом кпрс. Його доробок складався, переважно, із віршів, які прославляли партію та комсомол. Виняток — його переклади російською Тараса Шевченка. Замість провулку Безименського у міськраді пропонують два варіанти: провулок Софії Левицької та Кокоричанський. Софія Левицька — художниця, яка народилася у Житомирі і майже все своє життя творила у Франції. Також перекладала французькою українських письменників.

Кокоричанка ж польською це водне латаття. Провулок знаходиться на початку Богунії. Цю місцевість до початку 20 століття називали «Кокоричанка».

Вулиця Дениса Давидова названа на честь генерала російської армії 19 століття. Він народився у москві, але до 17 років жив в Україні. Його батько був командиром Полтавського легкокінного полку. Пов’язаний також із Черкащиною, Сумщиною. Відомий як поет.

Замість вулиці Давидова у мерії пропонують варіанти: Миколи Міхновського та Павла Ельясберга. Перший відомий як один із ідеологів українського націоналізму. Народився і помер на Київщині. Другий є уродженцем Житомира і був другом та соратником нашого земляка Сергія Корольова. Забезпечив запуск і політ першого штучного супутника Землі.

Замість провулку Крилова, названого на честь російського байкаря і розташованого поблизу автовокзалу він має отримати назву художника Миколи Максименка, який народився у колишньому Андрушівському (нині Бердичівському) районі та похований у Житомирі. Все життя працював у Житомирській області та є лауреатом премії Шевченка.

Провулок Лева Нікуліна, уродженця Житомира, письменника і лауреата сталінської премії, мають перейменувати на провулок Ніни Мірошниченко, відомої селекціонерки квітів. Її чоловік був військовим і з 1956 року родина переїхала до Житомира. Саме тут і розкрився її талант селекціонерки.

Це перша частина статті про те, чому перейменовують провулки та вулиці Житомира та на честь кого мають назвати їх, вже завтра читайте на «Вголос.Zt».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *