ЛАЗІВКА У ДЕКЛАРУВАННІ: МІЛЬЙОНИ ПОВНОЛІТНІМ ДІТЯМ ТА КОХАНКАМ?

На жаль, відповідно до нової системи декларування, не потрібно декларувати те, на чому, зазвичай, ловлять корумпованих чиновників.

Аналізуючи декларації різного роду чиновників та нардепів-земляків, порівнюючи їх з інформацією попередніх років, журналісти «Вголос.zt» помітили тенденцію: цьогоріч у багатьох декларантів зникли діти…

Чи законно не вказувати у деклараціях дітей? Про це ми поцікавилися у заступника голови Національного агентства з питань запобігання корупції Руслана Радецького у ході семінару-брифінгу, який відбувся в Представництві Світового Банку у Києві 10 листопада.

«Декларувати потрібно своє майно, а також дітей, батьків та інших родичів і осіб із якими декларант пов’язаний спільним побутом, має взаємні права та обов’язки і спільно проживає. Не треба декларувати майно і доходи повнолітньої дитини, брата, сестри, батьків, якщо вони не живуть із декларантом. Лише для подружжя є виняток: майно має декларуватися незалежно від спільного чи окремого проживання», – пояснив Радецький.

Виходить, що можна витрачати мільйони, приміром, на свою повнолітню кровинку та коханку, не вказуючи це у декларації…

Варто зазначити, що перевірка електронних декларацій є функцією Національного агентства запобігання корупції, який є першим в Україні спеціалізованим органом із запобігання корупції та формування і реалізації державної антикорупційної політики. Навіщо створене агентство, як функціонує, чим відрізняється від інших державних антикорупційних інституцій – про це Радецький добру годину розповідав присутнім журналістам. Коротко про сказане: агенство не каральний орган, а лише перевіряючий, у відомстві зараз працюють 311 людей, штат укомплектований на 70 відсотків. Вже надійшло 105 тисяч декларацій, а з наступного року їх отримають більше мільйона. Перевірка триває, але повільно, бо не встигають. Більше 2 тисяч декларантів несвоєчасно подали документи, проте по кожному з’ясовують обставини. Він сказав, що не готовий називати конкретні прізвища, бо висновків по тих, чи інших особах – ще немає. Кого конкретно вдалося вивести на чисту воду та підловити на брехні – також не відомо.

Журналістів цікавило й питання, яким чином Національне агентство запобігання корупції буде перевіряти відповідність задекларованої суми готівки реальній сумі, яка є у його власності.

«Готівку звичайно ми рахувати не будемо. Також не будемо просити її принести до нас, щоб ми її побачили. Але ви повинні зрозуміти, що суб’єкт декларування буде подавати декларацію в наступному році за 2016 рік. Саме тоді буде здійснюватися арифметично-логічний контроль. Ми звірятимемо інформацію, і визначимо чи він правду написав чи ні», – сказав Руслан Радецький.

Власне, настільки вже обережні представники агенства були у своїх відповідях на запитання, що закралися сумніви: чи насправді спроможний цей орган зупинити корупціонера?

Взагалі НАЗК – орган колегіальний, тобто рішення приймають більшістю голосів. Я розумію, що на колегію з п’яти людей вплинути важче, ніж на одного посадовця… Але ж хоча й члени НАЗК обираються на відкритому конкурсі – призначає їх уряд.

Голова «Центру протидії корупції» Віталій Шабунін взагалі розкритикував діяльність Національного агентства запобігання корупції і висловив переконання, що деякі функції цього органу все ж краще виконають журналісти та громадські активісти. Крім того, Шабунін висловив й свою думку щодо величезної кількості задекларованої готівки.

«Хтось розказав народним депутатам про те, що декларація готівки її легалізує. Я не знаю, хто цей йолоп, але я готовий йому заплатити за це. Чому? Тому що вони показали свої реальні статки або менші, ніж реальні. Проте це жодним чином не легалізує ці гроші! За законом, що діяв до 2015 року, суб’єкт декларування не повинен надавати докази її законного походження. Але з прийняттям нового закону, коли цю готівку захочуть витратити, будуть зобов’язані довести її законність. До розгляду будуть братися об’єктивні докази, а не такі, як «подарунки від Святого Миколая» чи «позика від коханки. Якщо він це не доведе, то стаття за незаконне збагачення, до 10 з конфіскацією…», – сказав Шабунін.

Може бути, що не все так погано… Національне агентство запобігання корупції запрацює блискуче, громада та журналісти допоможуть і вдасться зловити усіх корупціонерів… Принаймні, директор Світового банку в справах України Сату Кахконен запевнила, що суспільство повинно набратись терпіння, бо миттєвого результату після оприлюднень електронних декларацій очікувати не варто.

Переконана, що найцікавіше ще попереду. За словами консультанта Світового банку Дмитра Котляра, із 1 січня наступного року розпочинається новий етап е-декларування: електронні декларації подаватимуть всі директори державних підприємств, керівники державних установ та комунальних підприємств… «Вголос.zt» вже чекає на них))).

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *