Шукатимемо компроміс із міським головою Житомира, – голова коордради бюджету участі

Цьогорічний бюджет участі у Житомирі ризикує стати «притчею во язицех». Адже за його існування в Україні Житомир став другим містом, в якому міський голова скасував його результати. Про це та інше журналісти «Вголос.Zt» поспілкувалися із головою координаційної ради бюджету участі у Житомирі Андрієм Шелестюком.

— Цьогоріч у Житомирі маємо прецедент. Міський голова наклав вето на рішення координаційної ради щодо переможців бюджету участі. Які ваші подальші кроки? Чи є інституції, в яких можете оскаржувати це?

— Трохи дивно. Адже координаційна рада з бюджету участі не є якимось підрозділом міської ради. Тому ветувати рішення міський голова навряд чи мав право. Так, він має вибір підписати розпорядження про затвердження результатів або не підписати. Що стосується оскарження… Рішення про започаткування бюджету участі приймали депутати на сесії. Положення теж затверджували вони. Думаю, що ситуацію, яка склалася маємо ще раз обговорити із Сергієм Сухомлином та депутатами на черговій або позачерговій сесії.

— Наскільки взагалі припустима така практика, що одна особа скасовує волевиявлення десятків тисяч?

— Дійсно. Якби, наприклад, громаді міста запропонували самій визначитися, що саме робити із такою ситуацією, це було б про громадський бюджет або бюджет участі. А так… Я пропонував секретарю міської ради Наталії Чиж провести громадське обговорення з цього приводу. Однак вона каже, що це буде затягування процесу.

— Чи були подібні прецеденти щодо скасування голосування у інших містах?

— Подібне рішення свого часу прийняла Долинська міська рада Івано-Франківської області. Але там інша ситуація. Там було голосування через електронну пошту і були підробки. Тож зняли всі голоси. Інших ситуацій, я спілкувався із своїми колегами, не було. Так, знімали частину голосів через певні порушення, але всі…

— Ще на початку голосування чимало житомирян скаржилися на те, що вони не могли проголосувати онлайн. Чи не вважаєте ви, що недосконалість системи дає можливості до маніпуляцій та фальсифікацій?

— Щодо голосування. Так, певні проблеми були. Але за результатами 12 тисяч житомирян таки зробили свій вибір на користь проектів бюджету участі. При чому кількість голосів онлайн та офлайн розподілилася порівну. Тобто, по 6 тисяч. Дехто не міг проголосувати з першого разу, але з другого чи третього вдавалося. Щодо ймовірних фальсифікацій. Так, ми виявили, що голосували люди, які не зареєстровані у Житомирі. Однак вони робили це не в один день, їх голоси розподілені. Тому говорити про те, що це було навмисно підстав нема.

— Наскільки подібні одноосібні рішення міського голови можуть підірвати довіру житомирян до бюджету участі?

— Може бути. Адже за кожним проектом стоять люди. Це автори проекту, це ті, хто голосував. Я не говорю про тих, хто голосував з примусу чи ще чомусь. А саме про тих, хто щиро і самостійно обирав проект, за який проголосувати. І ось таким рішенням міський голова підриває довіру цих людей до громадського бюджету.

— Ваші колеги говорять про те, що минулорічний і цьогорічний бюджети участі суттєво відрізняються. Адже відчувається вплив чиновників міської ради…

— Минулого року мали голову координаційної ради у вигляді цілого заступника міського голови. Він не те що не втручався, він абсолютно ігнорував засідання координаційної ради. В будь-якому разі, потрібен посадовець і не найнижчого рангу, який зміг би здійснювати комунікацію між міським головою, начальниками управлінь, депутатами та координаційною радою.

— Що далі робитимете?

— Я все-таки наполягатиму, щоб залучили громаду. Тому що бюджет участі — це не бюджет громадської ради чи міського голови. І має бути обговорення і прийняття якогось рішення. Воно буде непростим, але якщо це громадський бюджет, то саме громада має визначатися. Можливо, зняти голоси по деяктх проектах, можливо, застосувати якийсь коефіцієнт до певних проектів… На жаль, координаційна рада це не зробила. Адже кожен член ради має власну думку, як і громадяни Житомира.

— Які перспективи бюджету участі у Житомирі?

— Все ж таки намагатимемося знайти компроміс із міським головою. Думаю, що житомиряни переконалися, що бюджет участі місту потрібен. Зрозуміло, що є чимало помилок. Того року ми не говорили про маніпуляції якісь тощо. Але це добре. Значить, ми ростемо і зіштовхуємося з новими викликами. А з нами росте і суспільство. І це дає надію, що і Житомир, і Україна загалом завдяки цьому стануть кращими.

Нагадаємо, що житомиряни скаржилися, що не могли проголосувати за проекти бюджету участі онлайн. Підсумки голосування за бюджет участі підбили у Баранівській ОТГ.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *