Житомирські лісівники взялися вирощувати горіхи, які ростуть на Балканах

Житомирські лісівники взялися вирощувати горіхи, які ростуть на Балканах

Ведмежий горіх.

У Тригірському лісництві Житомирського лісгоспу уже виростили понад тисячу сіянців дерева, котре зустрічається на території Кавказу, на Балканах, в Малій Азії, Ірані. Про це повідомила пресслужба Житомирського обласного управління лісового та мисливського господарства.

Горіх ведмежий є різновидом ліщини, його ще називають турецьким горіхом. Це листопадне дерево спершу росте повільно, а з 10 до 40 років сягає висоти 28-35 м та 90 см в діаметрі, в окремих випадках — до 40 м та одного метра в обхваті. Відомі екземпляри віком навіть 200-300 років. Ця рослина має цінну деревину, котра  легко піддається механічній обробці  і має гарне забарвлення з рожевим відтінком.  Проте тригірських лісівників вона привабила не лише цим.

“Значна частина наших лісів має велике рекреаційне навантаження. Тому ми і хочемо висаджувати породи, котрі раніше у нас не росли. Плануємо, до прикладу, посадити гінкго білоба, модрину європейську тощо. А ведмежий горіх має красиву, густу пірамідальну форму крони. Та й плоди його смачні і корисні. До того, ж це дерево легко переносить пересаджування у віці 10-15 років, що важливо для ландшафтного дизайну”, – розповів лісничий Тригірського лісництва Валерій Іщук.

Ініціатором розведення в лісництві цього виду є помічник лісничого  Андрій Зеремблюк. Він же, за словами Валерія Павловича,  привіз насіння із сусідньої Вінницької області, він і піклується про сіянці.

«В теплицях і розсадниках він живе, там, мабуть, і народився,» – жартує  про свого помічника лісничий, натякаючи на неабияку зацікавленість  пана Андрія розведенням нових видів.

“Сам горіх  довжиною до 2 см   має тверду товсту шкаралупу. Тому процес пророщування не є легким До речі, частину сіянців ми виростили із закритою кореневою системою”, – додав помічник лісничого.

Пора зрілості в цього виду ліщини — 16-20 років. Плодоношення нерегулярне. Рясні врожаї знімають кожні 3 роки. Одне дерево дає до 20 кг смачних горішків.

Деревина ведмежого горіха дуже високо цінується в меблевому виробництві, використовується при обробці салонів, кают, парадних залів.

Будівлі, зведені з ведмежого горіха, зберігаються століттями. Через красиву і міцну деревину рослина була по-хижацьки вирубана  і збереглася лише в важкодоступних гірських ущелинах. Здатність проростати на висотах 1500-1800 м над рівнем моря дозволила зберегти цю рослину від повного винищення.

Нагадаємо, рідкісні види рослин і тварин на Житомирщині зникнуть через жука-короїда. Лісівники розпочали експеримент з вирощуванням унікальної культури.

 

 

 

Leave a Comment